Elkom Uzaktan Destek
Yeni kullanıcılar 1 yıl ücretsiz uzaktan destek, yeni versiyon, veri tabanı yenileme, devir ve kurulum Ücretsiz
Yıllık Güncelleme ve Telefon Destek Bedeli 2200 ₺
e-Fatura + e-Arşiv Fatura Lisanslı, Yıllık Güncelleme ve Telefon Destek Bedeli 1850 ₺
Veritabanı versiyon yenileme 750 ₺
Yeni yıla devir (tek kullanıcı) işlemi 750 ₺
Evrak dizaynı (Fatura, İrsaliye,Her bir evrak için) 600 ₺
Teklif ve Sipariş Formu Dizaynı 700 ₺
Ana bilgisayar veya harddisk değişimi(İnternet Üzerinden) 600 ₺
e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye Dizaynı 1400 ₺
* Fiyatlarımıza kdv dahil değildir

INSERT INTO STOK_OTV_KOD_LISTESI (INDEXNO, OTV_KODU, VERGI_ADI, KISA_AD) VALUES(1, '0071', 'PETROL VE DOĞALGAZ ÜRÜNLERİNE İLİŞKİN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ', 'ÖTV 1.LİSTE');
INSERT INTO STOK_OTV_KOD_LISTESI (INDEXNO, OTV_KODU, VERGI_ADI, KISA_AD) VALUES(2, '0073', 'KOLALI GAZOZ, ALKOLLÜ İÇEÇEKLER VE TÜTÜN MAMÜLLERİNE İLİŞKİN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ', 'ÖTV 3.LİSTE');
INSERT INTO STOK_OTV_KOD_LISTESI (INDEXNO, OTV_KODU, VERGI_ADI, KISA_AD) VALUES(3, '0074', 'DAYANIKLI TÜKETİM VE DİĞER MALLARA İLİŞKİN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ', 'ÖTV 4.LİSTE');

Kamu kuruluşlarına kesilen faturalar

Kamu kuruluşlarına kestiğiniz faturaların fatura senaryosu Kamu olmak zorunda.
Portaldan veya Elkomdan fatura senaryosunu Kamu seçtiğiniz faturalarda Vergi numarasının altında Harcama Birimi Vergi No kısmının doldurulması gerekmektedir. (Alıcını VKN’sini yazabilirsiniz.)
Sonrasında Ödeme Bilgileri alanında Ödeme şeklini : Banka hesabına ödeme , Hesap No alanında Iban bilgilerinizi boşluksuz şekilde yazılması gerekir.(Örnek:TR2500 gibi)
Sonrasında faturanızı seçip göndermeniz gerekmektedir.

e-İrsaliye üzerinde nakliye firması, aracın plaka no, şoför bilgilerinin yazılma zorunluluğu var mıdır?

Taşıma işinin, lojistik firmaları tarafından yapılması halinde düzenlenecek e-İrsaliye'de lojistik firmasının VKN, Unvan bilgisi yazılmalıdır. Araç ve şoföre ilişkin bilginin bu durumda yazılması zorunlu değildir. Ancak, taşıma işinin bizzat satıcı/alıcının kendi araç ve şoförleri ile yapılması halinde düzenlenecek e-İrsaliye'de araç plaka no ve şoförün bilgilerine yer verilmesi zorunludur.

Güncellemeler

 • 01/03/2021 Tevkifat oranı güncellendi.
 • Database güncelleme öncesi kullanıcı aktarımı SQL ;
  CREATE SEQUENCE GEN_USERS_ID; ALTER TABLE USERS ADD ID DOMAIN_INTEGER; Update USERS Set ID = 1 Where USERNAME='SYSDBA'; Select gen_id(gen_users_id,1) From USERS Where USERNAME='SYSDBA'; Update USERS Set ID = gen_id(gen_users_id,1) Where id is Null;

Elkom E-Fatura Entegrasyonu

 • Müşteri cari kartında vergi daires, vergi numarası(boşluksuz), il ve ilçe tanımı güncel olmalıdır
 • Mükellef sorgu yapılmalıdır
 • Stok birimleri resmi stok birimlerine göre güncellenmelidir
 • Kamu kurumlarına kesilen faturanız önce altair portalına taslak olarak gönderilir. Portaldan Giden Kutusu->Gönderilen Faturalar->Fatura Düzenle kısmında Detaylar bölümünde "Ödeme Türü" ve "Ödeme Tarihi" alanı doldurulup gönderilmelidir.
 • E-Fatura gönderilemediğinde Elkom'dan cari kart bilgileri ve GİB PK adresi kontrol edilmelidir.
 • KKTC ihracat faturalarında ülke K.P.C olarak yazılmalı. (EDM Bilişim)

%100 İskontolu Faturalar

 • Vergi istisnayı eklemeniz gerekmektedir ve istisna olarak 351 İstisna olmayan diğer seçerek işlem yapabilirsiniz.

Borland Database Engine (Eror $2108) hatası.

 • BDEADMIN yüklü klasörün içerisndeki BDEADMIN uygulamasına sağ clik yapın Yönetici olarak çalıştır’a tıklatın ve Aç’a tıklatın.
 • Sırası ile (Configuration, System, INIT) ekrandaki gibi LOCAL SHARE ”FALSE” olarak görülüyorsa, bunu Ok işaretine tıklatarak “TRUE” seçin ve çarpıdan kapatın.
 • Gelen uyarıya Yes’ e tıklayarak onaylayın.
 • Ok tıklatın. İşleminiz tamamlandı programı çalıştırabilirsiniz.

Borland Database $2501 hatası.

$2501

Borland Database Engine Error $210D hatası.

 • BDEADMIN yüklü klasörün içerisndeki BDEADMIN uygulamasına sağ clik yapın Yönetici olarak çalıştır’a tıklatın ve Aç’a tıklatın.
 • Sırası ile (Configuration, System, INIT) açın. SHAREDMEMSIZE bölümünü 4096 değerini verin.
 • Bu işlemi kaydetmek için OBJECT menüsünden APPLY komutuna tıklayın
 • BDE kullanan tüm programları kapayın ve yeniden çalıştırın.
imza-dll

ELKOM Ekosoft Ticari Paketlerinde Önerilen Hareket İşlemleri

 1. İlk önce çalıştığımız kartları açın.( Cari – Stok – Banka- Personel) Firmamızın mal ve hizmet alıp sattığı tüm ( Müşteri , Satıcı , Taşeron vs ) şahıs veya firmalardan elden aldığımız tüm girişleri ( Nakit , Çek , Senet ) Cari İşlemler menüsünden Cari Tahsilat Fişine girilerek yapılması uygundur.
 2. Elden verdiğimiz tüm ödemelerin ( Nakit, Firma Çeki, Müşteri Çeki, Ciro, Kendi Senedimiz, Müşteri Senedi Ciro vb. ) çıkışları Cari İşlemler menüsünden Cari Tediye Fişi ile yapılması uygundur.
 3. Faturalı gelen tüm evraklar (Stok – Hizmet – Masraf ) Faturaları Fatura modülünden ALIŞ ve SATIŞ faturası giriş kısmından ilgili CARİ seçilip Fatura Seri no , Tarih , Vade girilip , açıklama yazıldıktan sonra , söz konusu malların miktar fiyatları girilir. Şayet masraf gider faturası ise SERVİS_HİZMET butonu tıklanır ve MASRAF gider kalemleri seçilerek tutarları girilir.Kontroller yapıldıktan sonra kayıtları yapılır.
 4. Faturasız gelen Stoklar, Stok menüsünden Stok giriş ve Çıkış fişinden, aynı faturada olduğu gibi kayıtları yapılır. Stok fişlerinde faturadan farkı KDV ilave etmemesidir.
 5. Firmamızın devamlı çalışmadığı firmaların cari kartları istenirse açılmayabilir "PERAKENDE" isimde kart tanımlanır. Bu gibi firmaların hareketleri PERAKENDE firması seçilerek yapılır.Sadece girilen evrakın açıklamasına firmanın adı girilir.
 6. Firmamızın devamlı çalışmadığı diğer firmalardan gelen gider faturaları programa kayıt edilirken, şayet firmaların kartlarını açmayacak isek , buna da GİDERLER diye 1 tane kart açarız tüm gider firmalarının hareketlerini GİDERLER firmasına işleriz sadece evrak açıklamalarına FİRMALARIN isimlerini yazarız.
 7. Şayet istemesek tüm gelen Gider masraf faturaları için Cari kart tanımlaması yapılabilir. Elektrik – Su , Aras Kargo , Damla Petrol gibi
 8. Elimizde bulunan çek / senet veya Kendi Firma çek – senetlerimizi ELDEN tahsilatını , ödemesini vs işlemlerini ÇEK/SENET menüsünden ÇEK SENET işlemleri FİŞİN den yapabiliriz. Toplu veya Tek Tek
 9. Banka ile ilgili GİRİŞ – ÇIKIŞ işlemleri Banka modülünde BANKA İŞLEMLERİNDE yapılır.Banka GİRİŞ FİŞİ ile her türlü Nakit para yatırma , Tahsile Çek senet verme , Gelen Havale , dekont vs işlemleri yapılır
 10. Banka ÇIKIŞ FİŞİ ile her türlü Nakit ÇEKME , Tahsile verilen Çek ve senetlerin geri alınması , Havale gönderme , dekont vs işlemi yapılır.
 11. Banka ÇEK/SENET işlemleri ile günü gelen bankaya tahsile verilen müşteri çek ve senetlerin tahsilatı , kendi Firma çeklerimizin de hesaptan ödeme işlemleri yapılır.
Video

Yeni cari ve stok kartı nasıl açılır ? Alış ve satış faturası nasıl işlenir ? Cari tahsilat ve ödemeler nasıl yapılır, makbuz nasıl yazdırılır ? Cari ekstre ve finansal raporlar, üretim modülü kullanımı, yeni yıla devir işlemleri nasıl yapılır ?

Video

EkoSoft Ticari Ön Muhasebe Programında Kısayol Tuşları

Evrak ve Satır Silme İşlemi: